Književnica Željka Horvat-Vukelja posjetila OŠ Mahično

Prošli tjedan je našu školu posjetila književnica i omiljena autorica na listi lektire za niže razrede, Željka Horvat-Vukelja. Učenici od 1.-4. razreda uživali su u zanimljivom i šaljivom razgovoru s našom gošćom, nakon čega su joj naše novinarke iz viših razreda postavile nekoliko pitanja. Razgovor s književnicom i slike susreta slijede u nastavku.

Kako ste se počeli baviti književnošću?
Pomalo. Kao dijete sam se bavila pisanjem priča i proze. Tako sam se tijekom cijelog školovanja bavila pisanjem članaka za Modru lastu,a onda sam kao nastavnica pisala igrokaze za djecu i slikopriče pa sam se malo pomalo počela baviti i pisanjem priča.

Koja Vam se Vaša djela sviđaju najviše i zašto?
Hrabrica mi je jako drag, zato što govori o jednoj osobini koju je teško odnjegovati, a hrabrost nam je inače u životu jako važna. Drage su mi i slikopriče jer uz njih djeca lakše nauče čitati i one mi  dopuštaju da ponekad budem i šašava.

Jeste li se ikada našli u situaciji da ste nakon nekog vremena ponovno pročitali svoju knjigu i nije vam se baš svidjela, pa ste željeli promijeniti neke dijelove?
Jako dobro pitanje. Da, našla sam se u takvoj situaciji. Htjela sam napraviti promjene,  ali kada je nešto objavljeno, onda se više ne mijenja, jedino ako je neka dramska igra, tada slobodno oni koje glume,mogu nešto promijeniti… ipak prođe i po trideset godina kako se izvodi…

Imate li neko posebno vrijeme kada imate inspiraciju za pisanje?
Nemam. Najčešće dobijem inspiraciju kada je najmanje pogodno. To znači, kad se vozim autobusom, kad perem suđe ili kad sam u šetnji  pa nikada nemam olovku i papir uz sebe. Najčešće to zadržim u glavi, pribilježim, i onda poslije kad imam vremena, napišem priču.

Družite li se sa drugim kolegama, književnicima? Razmjenjujete li mišljenja?
Družim i to zato što sam  ja urednica Modre laste i dolaze nam mnogi pisci. Tako sam upoznala mnogo književnika iz moje lektire, a nekima sam čak i pomogla da objave svoju prvu knjigu.

Imate li najdražu knjigu ili najdražeg pisca?
Najdraža knjiga mi je ,,Uzbuna na zelenom vrhu''. Prije sam jako voljela Matu Lovraka i jednu njegovu knjigu ,,Zeleni otok''. Bila mi  je to bila najdraža knjiga. Poslije sam jako voljela Ivana Kušana,čak sam mu u Modroj lasti bila urednica, što mi je bila jedna velika čast, a najdraža njegova knjiga mi je kao što sam rekla ,,Uzbuna na zelenom vrhu''. Jako volim i njemačkog pisca Ericha Kästnera. On je autor knjige 'Emil i detektivi', a još draže su mi bile,,Tonček i Točkica'' i jedna koja se zove ,,Leteći razred''.

Što mislite, kakva bi dječja književnost trebala biti?
Dječja književnost bi trebala biti takva da zadovolji ukus one djece koja više vole stvarnosnu prozu.To je proza tipa npr. ,,Dječaci iz Pavlove ulice'', ,,Vlak u snijegu'', ,,Koko i duhovi''… to je ono što vam se stvarno u životu može dogoditi. A druga proza, to je danas tzv. fantasy, to su fantastični sadržaji koje mnoga mladež voli a  to je npr. ,,Harry Potter'', ,,Oksa Pollock'' i sl.

Mislite li da bi dječja književnost trebala i poučavati i istovremeno biti zabavna?
Da, jedno i drugo, to je lijepo rečeno i ja nemam tu što dodavati.

Što mislite o današnjem dobu, čita li premalo ljudi knjige?
Da, trebalo bi više čitati, samo, kada govorimo o čitanju, svi misle samo na  umjetničku prozu, romane, pripovijetke, pjesme…No, nije samo to čitanje, ja se jako zalažem za čitanje knjiga koje imaju dokumentarni sadržaj; znači ako nekoga zanima Egipat, neka čita o mumijama, ako nekoga zanima Formula 1, neka čita nešto o autima.

Mislite li  da su danas knjige zamijenjene računalnim igricama i društvenim mrežama, i da se knjigama posvećuje premalo pažnje?
Slažem se, posvećuje im se premalo pažnje, ali sve je to normalna pojava jer svako doba nosi svoje običaje.

Imate li još koji hobi osim pisanja knjiga?
Imam, jako volim svirati, skoro svaki dan sviram nešto na klaviru, nastojim ne zaboraviti pjesme koje sam naučila u glazbenoj školi i učim neke nove. Obožavam glazbu.

I na kraju, kako Vam se svidjelo u našoj školi?
Jako mi se svidjelo, istinu vam kažem, zato što vam je škola izvana lijepa, a kad sam ušla unutra, sve je mirisalo na čistoću… i evo knjižnica mi je lijepa, lijepe su boje u njoj, ugodne. Vrlo mi je ugodno u vašoj školi, a nju najviše čine đaci. Oni su bili vrlo kulturni i to je lijepo.