Projektni dan „Sigurno surfanje“
Autor: Mirjana Belavić, 20. 11. 2014.

18.11.2014.g. u OŠ Mahično je održan projektni dan s temom „Sigurno surfanje“.  Cilj projektnog dana bio je podučiti učenike sigurnom i odgovornom korištenju tehnologije, ali na drugačiji način od uobičajene nastave. Učenici su sudjelovali na devet različitih radionica koje su pripremili njihovi nastavnici, na kojima su usvajali korisna znanja i vještine koje će im pomoći u odgovornom i sigurnom surfanju internetom.

Na radionici „Kakvi smo surferi?“ učenici su obradili i prikazali podatke ankete o korištenju interneta među učenicima OŠ Mahično. Budući da učenici najčešće Internet koriste u svrhu komunikacije, radionica „Jezik surfera“ omogućila im je da nauče kako pravilno napisati službeni e-mail i koja su pravila službene komunikacije na internetu. Internet nam služi i za zabavu pa su učenici sudjelovali na radionicama „Surfanje na valovima glazbe“ i „Ritam surfanja“ te su osmislili tekst i koreografiju za jednu rap pjesmu. Na radionici „Online plakat“ savladali su vještinu izrade online plakata i pritom naučili zanimljivosti iz kemije.

Sudionici radionice „Crna kronika“ istražili su i pokazali koje su opasnosti neodgovornog korištenja interneta, a „Kvartovski sastanak“ je učenicima pomogao da bolje upoznaju sebe i druge kako bi se što ljepše družili i bez interneta.

Najvažnije poruke o sigurnom surfanju učenici su na radionici „Poruka na majici“ oslikali na običnim bijelim majicama, a „10 zapovijedi sigurnog surfanja“ osmislili su sudionici istoimene radionice.

Učenici i nastavnici su vrijedno, marljivo i veselo učili, a poslije i prezentirali svoje radove. Samo djelić atmosfere možete vidjeti na fotografijama.

Neka Vam naših „10 zapovijedi sigurnog korištenja interneta“ olakša i uljepša ostatak boravka na internetu!

1. Internet je znanje.

2. Poštuj pravila komunikacije.

3. Ne čini ništa protuzakonito.

4. Razmisli dvaput prije nego objaviš.

5. Poštuj druge.

6. Prijatelj na mreži (ni)je prijatelj u stvarnosti.

7. Poštuj autorska prava.

8. Ne budi nasilan i zaustavi nasilje.

9. Zaštiti se.

10. Ostani zdrav.