Terenska nastava na Repro Eku
Autor: Renata Sambol, 5. 10. 2016.

Danas, 5. listopada 2016. učenici razredne nastave matične i područne škole  bili su na terenskoj nastavi.

Cilj nam je bio zahvaliti  zemlji na  obilju svih plodova koje nam je dala. Zato nas je put odveo na Repro Eko, obiteljsko gospodarstvo specijalizirano za proizvodnju i preradu visokokvalitetne organski uzgojene hrane u  Volavju nedaleko Jastrebarskog.

Dan smo počeli zdravim grickalicama  od bundevinih koštica  i čajem na biljnoj bazi. Potom smo učenje nastavili u radionicama. Upoznali smo razne vrste žitarica koje su učenici potom razvrstavali. To im je bilo prilično lako bez obzira što su žitarice  prilično sličnog oblika i  izgleda. Kako se od tih istih žitarica dobiva brašnovidjeli smo i čuli  u mlinu od vrsnog znalca mlinara. Očekivali smo da mlin pokreće struja kao i većinu drugih strojeva, ali  smo se iznenadili. Teški mlinski kamen pokreće obližnji potok. Od dobivenog brašna  učenici su si sami umijesili  zdrave kolačiće kojima su se kasnije zasladili. Probali smo i druge proizvode od organski uzgojenih biljaka kao što su sejtan, leća i popečci od koprive.

Brali smo i kukuruz. Ali, ne onaj od kojeg se rade nama omiljene kokice već pravi, domaći, kakav se nekad sadio. U predahu od igre, „ ruđili“ smo kukuruz, odnosno čistili zrna sa klipova.

Vidjeli smo kako se nekad na potoku pralo rublje. Pralja nam je pokazala kako se uz pomoć prokuhanog pepela, rifljače  i  bistre  vode  dobije čisto rublje kao snijeg.

Da bi nam zemlja i na godinu dala obilje svojih plodova, zahvalili smo joj u Crkvi Majke Božje Snježne. Ali, nije samo to. U toj crkvi postoje i  čudotvorni kameni. Dodirneš kamen i zamisliš želju - rekla nam je naša  domaćica.  Nije bilo ljepše prigode nego da baš danas, na Dan učitelja mi učiteljice  zajedno sa našim učenicima završimo nastavu uz dobre želje - za  sreću i zdravlje nas i  naše Majke Prirode.