Dan za umjetnost u predmetnoj nastavi
Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 17. 11. 2017.

Taj dan bio je četvrtak, 9. studenog, kada smo posjetili Muzej suvremene umjetnosti i Interliber .

U Muzeju su nas dvije voditeljice provele stalnim postavom koji obuhvaća umjetnička djela hrvatskih suvremenih umjetnika, dakle onih koji su stvarali i stvaraju od pedesetih godina 20. stoljeća pa sve do danas. Već sam naziv postava „Zbirke u pokretu“ otkriva važna obilježja suvremene umjetnosti: kretanje, promjena. Stoga je i stalni postav sve samo ne stalni: kao što su nam i voditeljice objasnile, pojedina djela ili čak cijele skupine djela nalaze se unutar „Zbirki u pokretu“ samo privremeno.

Imali smo priliku obići i retrospektivnu izložbu Vjenceslava Richtera „Buntovnik s vizijom“. Njegovo stvaralaštvo, posvećeno istraživanju novih mogućnosti u arhitekturi, slikarstvu i skulpturi, zauzima važno mjesto ne samo u hrvatskoj nego i u europskoj povijesti umjetnosti.

Naš dan za umjetnost nastavili smo na Zagrebačkom velesajmu gdje smo istraživali aktualnu ponudu naše i svjetske umjetnosti riječi. Poezija, romani, stripovi, slikovnice, enciklopedije, povijesni pregledi, različiti priručnici, autobiografije (ne)slavnih… na Interliberu je svatko mogao pronaći ponešto za sebe. Jer „knjiga nije hrana, ali je poslastica“ (Tin Ujević), stoga joj je teško  odoljeti.