Terenska nastava viših razreda

Prošlog su tjedna učenici viših razreda posjetili Zagreb u sklopu terenske nastave. Njihov cilj bio je Tehnički muzej, no poučni sadržaji očekivali su ih i u kinu Arena Imax.

Prošli utorak u našoj školi za učenike viših razreda nije bio običan školski dan. Posjetili smo Zagreb, točnije, Tehnički muzej koji nam je tog dana zamijenio učionice, no učenja je itekako bilo.
 Bili smo u planetariju gdje smo pod zvjezdanim nebom saznali odgovore na mnoga pitanja poput: ,,Zašto su zvijezde različitih boja?'' ili ,,Kako nastaju zvijezde?''
Zatim smo prošetali prošlošću, točnije, odjelom prometa gdje smo vidjeli kako su izgledali prvi automobili, bicikli, tramvaji…
Put u prošlost nastavio se u laboratoriju Nikole Tesle, gdje smo proputovali kroz vrijeme tehničkih inovacija i saznali kako je ovaj znanstvenik zaslužan za mnoge izume kojima dugujemo lagodnost današnjeg života. Od Teslinih izuma najviše su nas se dojmili daljinsko upravljanje, Tesline ovojnice, bežična kominikacija i naizmjenična struja.
Puni dojmova, zaputili smo se u novu pustolovinu – posjetili smo rudnik i iskusili kakav je osjećaj nalaziti se u utrobi zemlje te smo pri prolasku kroz rudnik spoznali  kako se obavlja i koliko je težak i opasan rudarski posao.
Naš posjet Tehničkom muzeju završio je postavom Transformacija energije gdje smo imali prilku vidjeti naprave za korištenje snage mišićne energije, „posudbu” energije (voda, vjetar), parna postrojenja te motore s unutarnjim izgaranjem od kojih nas se posebno dojmila zbirka avionskih motora.
Prepuni dojmova uputili smo se prema Arena centru, tj. prema kinu Arena Imax. Učenici petih i šestih razreda uživali su u čudnovatim zgodama Šegrta Hlapića, junaka istoimenog filma, dok su sedmi i osmi razredi u 3D tehnici pratili Putovanje u središte zemlje.

Kućama smo se vratili bogatiji za mnoga saznanja. U nastavku pročitajte nekoliko dojmova naših učenika sa terenske nastave te pogledajte Tehnički muzej viđen očima osmaša:

U planetariju sam vidjela razne zvijezde... U laboratoriju Nikole Tesle mi se najviše svidjelo kada su se Leon i Toni primili za ruke i struja je prošla njihovim tijelom. …u odjelu prometa mi je najzanimljiviji bio stari vlak zbog njegove širine … Ponovno bih posjetilaTehnički muzej zato što mi se tamo sve svidjelo.” (Anamarija Jelenčić, 5.a)

Izumi Nikole Tesle zaista su fascinantni. U odjelu prometa najviše mi se svidio stari bicikl, zato što čudno izgleda. Opet bih posjetila Tehnički muzej zbog toga što mi se tamo jako svidjelo. ”
(Anamarija Furlić, 6.a)

Mislila sam da će u planetariju biti zanimljivije…prijevozna sredstva su sva staromodna i ružna…ne bih opet posjetila Tehnički muzej jer mi nije zanimljiv. (Helena Cindrić, 7.b)

Uživala sam u kinu jer je film imao zanimljivu radnju; svidjela mi se sloga dječaka i njegove obitelji te let u avionu i sve njihove avanture. (Anita Dumenčić, 7.b)

„Uživala sam gledajući film u 3D tehnici; bilo je zanimljivo i 'strašno', no odahnula sam kada je film završio sretnim raspletom. ” (Martina Štefan, 8. r)

Zagreb - slideshow