Dani knjige: Melita Rundek i Kestutis Kasparavičius u našoj školi
Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 1. 4. 2019.

Ne nije prvoaprilska šala! smiley

Uistinu nam dolaze ove zvijezde književnosti za djecu i mlade.

Fotografije: Sipar i Ibis grafika

S travnjem nam dolaze Dani knjige: Međunarodni dan dječje knjige 2. travnja, Dan hrvatske knjige 22. travnja i Svjetski dan knjige i autorskih prava 23. travnja. U našoj školi već tradicionalno obilježavamo te dane prigodnim izložbama, pripovijedanjem, čitanjem naglas, a posljednje dvije godine i organizacijom programa u Noći knjige. Ovogodišnja Noć knjige pada baš u vrijeme proljetnih praznika pa se nećemo kao škola pridružiti toj manifestaciji, ali ćemo svejedno osjetiti duh pripadnosti zajednici ljubitelja dobre knjige, i to već idućega utorka, 9. travnja.

Naime, nakon duuuuugih pregovora (od listopada prošle godine) konačno nam dolazi Melita Rundek! Danas se mnogi pisci za mlade bave temama koje su sve do nedavno bile zanemarene, gotovo tabu: vršnjačko nasilje, nasilje u obitelji, djeca s posebnim potrebama, tinejdžerski konzumerizam, naličje društvenih mreža i sl. No, većina njih ne uspijeva izbjeći nametljivo dociranje i jednoznačne završetke. Melita Rundek nije među njima: navedene teme ne samo da već odavno obrađuje nego čini to vrlo pametno izbjegavajući zamke direktnoga poučavanja i ucrtavanja „puta kojim bi trebalo poći“, a uz to stilski iznimno osviješteno, vješto kombinirajući jezik i tehnike medija s onima književnoga pripovijedanja. A u čemu je točno tajna njezina uspjeha, možete pokušati otkriti idućega utorka u OŠ Mahično u 8:40.

A istoga dana u PŠ Goršćaki u 9:30 stiže Kęstutis Kasparavičius! Trenutno najbolji litavski ilustrator i pisac dječjih knjiga, poznat diljem Europe, na Dalekom istoku i u Južnoj Americi, autor „Poruke djeci svijeta“ koja je posvećena Međunarodnom danu dječje knjige:

„Onaj tko uživa čitajući – bilo da je dijete ili odrasla osoba – puno je interesantnija osoba od onog koji ne mari za knjige, koji se utrkuje sa satovima a nikad nema vremena sjesti, onog koji propušta vidjeti što ga okružuje.“

Tajne svoga (književnog i ilustratorskog) zanata Kęstutis Kasparavičius podijelit će s četvrtašima OŠ Mahično i učenicima kombiniranog 1./3. odjela PŠ Goršćaki koji sa svojim učiteljicama Katarinom Kranjčec i Draženkom Jančić i knjižničarkom Svjetlanom Basara sudjeluju u međunarodnom projektu Naša mala knjižnica u organizaciji nakladničke kuće Ibis grafika. Posjet Kęstutisa Kasparavičiusa predstavlja poklon marljivim učenicima i učiteljicama koji će imati priliku uživo čuti litavski jezik jer će pisca pratiti prevoditeljica Mirjana Bračko. Hvala djelatnicima Ibis grafike što su prepoznali vrijedan rad i kreativnost naših učenika i njihovih učiteljica, a posebno hvala Martini Staničić na susretljivosti, srdačnosti i strpljivosti.

A u nastavku pročitajte Kestutisovu „Poruku djeci svijeta“ u cijelosti: